Ermaksan Makine
DATA-M LAZERLİ AÇIÖLÇER
Açıölçer

DATA-M LAZERLİ AÇIÖLÇER

Data M Engineering tarafından geliştirilen abkant preslerdeki bükülme açılarını ölçmek için güçlü bir çözümdür.

Bu yarı otomatik lazer tabanlı bükme açısı ölçüm cihazı, kullanıcının çizgi optikli yerleşik bir yarı iletken lazer ve gerinim ölçerlerle birlikte 1/3” CMOS kamera ile abkant presler için tam bükme açısını belirlemesini sağlar ve temassız çalışır.

Bükülme açısı, lazer ışınının sac yüzeyine izdüşümü CMOS kamera ile taranarak ölçülür. Lazer ve kameranın görüş ekseni arasındaki açı, kamera görüntüsündeki çizginin konumu ile sensör ve sac metal arasındaki açı arasındaki ilişkiyi tanımlar.

Karşı taraftaki ikinci bir sensör ile bükülme açısı hesaplanır. Kalıbın 160-300 mm altında çalışma mesafesinde kalıba 45° açı yapacak şekilde abkant pres üzerine monte edilir. Kalıp boyunca elle (veya otomatik olarak) hareket ettirilebilir. Montaj konumu nedeniyle ölçüm aralığı 0° ila 180°'dir. Her ölçüm pozisyonu için 2 sensör gereklidir. Sensör doğruluğu ±0.1°'den daha iyidir. Sistem doğruluğu kontrolden, makine doğruluğundan, aletlerden ve malzemeden etkilenir.

Bükme doğruluğunu artırmak için sensörler montajdan sonra kalibre edilmiştir. Böylece montaj hataları azalır. Sonuç, kalınlık veya diğer malzeme özelliklerindeki farklılıklardan bağımsız olarak, bir bükme adımından hemen sonra hiç görülmemiş bir hassasiyete sahip bir bükme açısıdır.